Georgia, Tbilisi, Sabcho Sq, Zurab Kvlividze st 49, SISNO HOTEL
[00995] 557000256 شماره تماس
جستجو

گوری

اخذ اقامت

گوری

گوری شهری در گرجستان شرقی و مرکز ایالت شیدا کارتلی است. معنی نام این شهر در زبان گرجی تپه می باشد. این شهر از زمانهای بسیار دور از لحاظ موقعیت نظامی به دلیل قرار گرفتن در مسیر عبور شرق تا غرب گرجستان بسیار حائز اهمیت بوده است. و بارها مورد هجوم بیگانگان قرار گرفته است. این شهر همچنین به دلیل اینکه زادگاه یکی از رهبران شوروی سابق ( ژوزف استالین ) بوده است نیز مورد توجه همگان قرار گرفته است.

قلعه ی گوری :

این قلعه ی تاریخی در مرکز شهر گوری بر روی تپه ای صخره ای قرار گرفته است. وجود خرابه ها در قسمت شمالی تپه و حفاری های باستان شناسی نشان داده است که در قرن اول نیز قلعه ای در این مکان وجود داشته است. این قلعه در قرن 13 به عنوان زندان استقاده می شده است. این قلعه در طول تاریخ پر فراز و نشیب گرجستان بارها تخریب و مجدد بازسازی شده است. بازسازی اصلی در قرن 17 توسط پادشاه Rostom انجام شده است. شکل و ظاهر حال حاضر این قلعه در سال 1774 توسط شاه ایراکلی دوم شکل گرفته است.

کلیسای مریم مقدس :

این کلیسا در سالهای ابتدایی قرن 19 به عنوان یک کلیسای کاتولیک ساخته شد اما در سال 1920 بخاطر زلزله ی شدیدی که در گرجستان رخ داد به سختی صدمه دید. در زمان شوروی سابق که به دین توجه بسیار کمی میشد به عنوان مدرسه ی موسیقی مورد استفاده قرار گرفت. اما در سال 1990 به کلیسای ارتدوکس بدل شد.

موزه ی استالین :

این موزه به زندگی ژوزف استالین که در شهر گوری متولد شده است اختصاص داده شده است. این موزه خصوصیات دوران شوروی خود را حفظ می کند. این موزه سه بخش دارد که همگی در میدان مرکزی شهر قرار دارند. به طور اختصاصی در سال 1957 به استالین اختصاص داده شد. همزمان با سقوط شوروی و استقلال گرجستان موزه در سال 1989 تعطیل شد، اما اخیراً بازگشایی شده و یکی از مراکز مورد توجه توریستها در گرجستان می باشد. - بخش اول (خانه ی استالین) : یک کلبه ی چوبی کوچک در مرکز شهر که استالین در سال 1878 در آن متولد شد و چهار سال اول زندگی خود را در آن گذراند.. این خانه دو اتاق در همکف دارد. پدر استالین یک کفاش محلی بود که یک اتاق از این خانه را اجاره کرده بود و خودش در زیرزمین این کلبه ی چوبی به کار مشغول بود.

بخش دوم (موزه ) : این بخش ظاهراً در سال 1951 به عنوان موزه ی تاریخ سوسیالیسم ساخته شده است اما به وضوح برای یادواره ی استالین در نظر گرفته شده بوده است که در سال 1953 از دنیا رفته است. این بخش از 6 سالن تشکیل شده است که به ترتیب زمانی از زمان تولد استالین تا زمان به حکومت رسیدن و جنگ جهانی و سپس مرگ وی و سالن هدایای استالین ، مرتب سازی شده است. همچنین یک اتاق به نام اتاق کار استالین وجود دارد که لوازم شخصی اتاق کار وی در آن قرار دارد. .

بخش سوم (واگن قطار شخصی): در گوشه ی محوطه ی موزه ، واگن شخصی از قطار استالین قرار دارد. این واگن ضد گلوله است و 83 تن وزن دارد که از سال 1941 به بعد توسط وی استفاده می شده است. استالین با این قطار به کنفرانس یالتا و کنفرانس تهران سفر کرده است

موزه ی قوم نگاری تاریخی :

این موزه در سال 1935 تأسیس شده است. در حال حاضر بیش از 48100 اثر در این موزه نگه داری می شود که شامل سازه های دست ساز فلزی، نقاشی ها، مجسمه ها ، انواع سکه های قدیمی ، بناهای تاریخی به زبان های گرجی و عربی، مجموعه ای از دست نوشته های باستانی گرجی، آرشیو عکس بسیار متنوع و ... می شود.

فیلترها
Sort
display