11 Merab Aleksidze St, T'bilisi
[00995] 557000256 شماره تماس
جستجو

سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان

در طی چند سال اخیر موضوع سرمایه گذاری در گرجستان مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است. در این مطلب سعی داریم تا اطلاعاتی را درباره تاریخچه ، روند رشد اقتصادی ، فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان ، آمارهای اقتصادی ، جایگاه بین المللی گرجستان و همچنین توضیحاتی درباره دلایل سرمایه گذاری در گرجستان در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم که از مطالعه این مطلب لذت ببرید و به یاد داشته باشید که کارشناسان مجموعه سیسنو گروپ با ارائه مشاوره رایگان در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان از ابتدای ثبت شرکت در گرجستان تا اجرا و راه اندازی کسب و کار در این کشور در کنار شما هستند.

سرمایه گذاری در گرجستان

پادکست صوتی سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان

مختصری از تاریخچه اقتصادی و سرمایه گذاری در گرجستان :

پس از جدا شدن گرجستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ، این کشور به دلیل فراز و نشیب های فراوان اقتصادی و سیاسی و عدم وجود امنیت اجتماعی از شرایط مناسب اقتصادی بهره مند نبود اما پس از انقلاب سال 2003 به تدریج کشور گرجستان شروع به فراهم کردن زیرساخت های پیشرفت اقتصادی کرد به گونه ای که در طی سالهای 2006 تا 2008 به شکوفایی بسیار خوبی دست یافت و میزان ,strong> سرمایه گذاری در گرجستان در این مدت به میانگین سالیانه 5/1 میلیارد دلار رسید. بحران اقتصادی جهان در سال 2008 و همچنین جنگ با کشور روسیه در همین سال باعث شد که مجدداً اقتصاد این کشور تضعیف شود تا حدی که میزان سرمایه گذاری در گرجستان به 600 میلیون دلار در سال 2009 کاهش یافت. ولی با توجه به اینکه همت این کشور برای پیشرفت اقتصادی و جذب هر چه بیشتر سرمایه گذار خارجی ادامه داشت این آمار مجدداً شروع به رشد کرد ، به ویژه از سال 2012 روند صعودی خوبی را به خود گرفته است و این کشور توانسته در سال 2019 مبلغی حدود 1/3 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را در زمینه های مختلف جذب کند. با پیدایش ویروس کرونا این آمار به شدت کاهش یافت اما از ابتدای سال ۲۰۲۲ به گونه ای رشد داشته که تنها در سه ماهه اول سال توانسته بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برای سرمایه گذاری در گرجستان جذب کند که نشان دهنده رشد حدود ۵۰ درصدی نسبت به قبل از کروناست.

معرفی برخی از دلایل مهم برای سرمایه گذاری در گرجستان

- موقعیت جغرافیایی مناسب : کشور گرجستان با قرار گرفتن بین اروپای شرقی و آسیای میانه و همچنین دسترسی به آب های آزاد جهانی یک منطقه استراتژیک برای حمل و نقل به شمار می رود . گرجستان با دریای سیاه ، آذربایجان ، ارمنستان ، ترکیه و روسیه هم مرز است. لازم است بدانید این کشور در مسیر جاده باستانی ابریشم قرار دارد که این موضوع را تأیید می کند و سرمایه گذاری در گرجستان را جذاب کرده است.

- نظام اداری سالم و بدون فساد گرجستان : طبق آمار جهانی شاخص فساد اداری در سال 2019 ، گرجستان سالم ترین نظام اداری را در بین کشورهای اروپایی شرقی و آسیای میانه داراست که این امر باعث ایجاد امنیت برای سرمایه گذاران و وجود فرصت های جدید سرمایه گذاری در گرجستان می شود.

سرمایه گذاری در گرجستان

- نرخ پایین مالیات در گرجستان : کشور گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپا و آسیای میانه مالیات به مراتب کمتری دارد . در این کشور مالیات واردات کالا در گمرک بین 0 تا 12 درصد ، مالیات بر سود شرکت ها و اشخاص حقیقی 20 درصد ، مالیات بر ارزش افزوده 18 درصد می باشد. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد ، گرجستان در شاخص سهولت دریافت مالیات در جایگاه نهم جهان قرار دارد و به نوعی می توان گفت که کشور گرجستان برای کسانی که به دنبال پرداخت مالیات های کم هستند نوعی بهشت است و سرمایه گذاری در گرجستان را برای افراد خارجی جذاب می کند.

وجود نیروی کار متخصص و ارزان در کشور : کشور گرجستان دارای تعداد زیادی نیروی کار جوان ، با استعداد و متخصص است که غالباً توانایی صحبت به سه زبان گرجی ، روسی و انگلیسی را دارند و نکته جذاب برای سرمایه گذاری در گرجستان اینجاست که میانگین حقوق و مزایای پرداختی در این کشور به طور میانگین کمتر از یک پنجم پرداختی در کشورهای اروپایی و سایر کشورهای بزرگ جهان است.

دسترسی آسان و هزینه پایین انرژی در گرجستان : دسترسی فراوان به منابع آب و برق و همچنین دسترسی آسان به گاز از مزایای این کشور محسوب می شود ، از جهت دیگر هزینه انرژی در گرجستان به طور میانگین یک پنجم کشورهای اروپایی و کشورهای بزرگ جهان می باشد که این امر در سود صنایع بسیار تأثیرگذار است و باعث سود دهی مناسب سرمایه گذاری در گرجستان می شود.

سرمایه گذاری در گرجستان

اصلی ترین سرمایه گذاری در گرجستان از طرف کدام کشورهاست؟

دانستن این موضوع که رتبه های اول سرمایه گذاری در گرجستان متعلق به مردم کدام کشورهاست بسیار مهم است چرا که با توجه به رفتارشناختی ملل می توان شناخت خوبی از رفتار ، روابط و مواضع بین المللی و سیاسی گرجستان بدست آورد. ده کشوری که سرمایه گذاران آنها بیشترین سرمایه گذاری در گرجستان را انجام دادند به ترتیب اسپانیا ، انگلستان ، ترکیه ، چین ، هلند و ایالات متحده آمریکاست. لازم به ذکر است مجموع سرمایه گذاری خارجی در گرجستان تنها در سه ماه اول سال ۲۰۲۲ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار بوده است که این عدد بیش از ۴ برابر سال ۲۰۱۹ می باشد.

سرمایه گذاری در گرجستان توسط سرمایه گذاران خارجی در چه بخش هایی انجام شده است؟

یکی از مسائل مهم که به سرمایه گذاری در گرجستان کمک می کند کسب آمار و اطلاعات درباره بخش هایی است که در آن سرمایه گذارای خارجی انجام شده است ، چرا که با مطالعه این آمار به راحتی می توان بخش های مورد استقبال قرار گرفته و همچنین بکر و دست نخورده را شناسایی و درباره امکان گسترش آن تحقیق کرد. بیشترین میزان سرمایه گذاری در گرجستان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به ترتیب در زمینه های مالی ، انرژی ، ساخت وساز ، تولید ، ارتباطات ، توریست ( هتل ، رستوران و ... ) ، حمل و نقل و معدن بوده است.

سرمایه گذاری در گرجستان
سرمایه گذاران خارجی گرجستان

جایگاه اقتصادی گرجستان بر پایه آمارهای منتشر شده از سوی سازمان های معتبر جهانی :

- طبق اعلام بانک جهانی در سال 2019 ، کشور گرجستان در رتبه دوم جهان در شاخص حمایت از سرمایه گذار خارجی قرار دارد.

- طبق اعلام سازمان جهانی نوآوری در سال 2018 ، کشور گرجستان در شاخص سهولت راه انداری کار در رتبه دوم جهان قرار دارد.

- طبق اعلام موسسه Fraser که شاخص تجارت آزاد جهانی را منتشر می کند ، در سال 2019 گرجستان در جایگاه هفتم جهان قرار دارد.

- بر اساس آخرین اعلام سازمان پروژه عدالت جهانی در سال 2019 در زمینه نقش قانون ، گرجستان در رتبه اول در کشورهای شرق اروپا و آسیای میانه قراردارد.

- طبق اعلام بانک جهانی در سال 2018 در شاخص الزامات اداری ، کشور گرجستان در جایگاه نهم جهان قرار دارد.

سوالات متداول سرمایه گذاری در گرجستان

1آیا برای سرمایه گذاری در گرجستان و شروع کسب و کار داشتن اقامت این کشور الزامی است؟

خیر ، شما برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار نیاز به داشتن اقامت گرجستان ندارید و با داشتن تابعیت هر کشوری می توانید در این کشور سرمایه گذاری کنید.

2رفتار مردم گرجستان با سرمایه گذاران خارجی در این کشور چگونه است؟

مردم این کشور با افراد خارجی رفتار خوبی دارند و شما با یک سفر می توانید به این موضوع پی ببرید.

3 آیا در کشور گرجستان برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار مالکیت قطعی وجود دارد؟

بله ، شما با سرمایه گذاری در گرجستان می توانید مالکیت صد درصد و قطعی روی کسب و کار خود داشته باشید و حتی این کشور از قوانین مربوط به انحصار وراثت نیز پیروی می کند.

4 آیا با سرمایه گذاری در گرجستان می توان اقامت این کشور را دریافت کرد؟

بله شما می توانید با سرمایه گذاری 300 هزار دلار آمریکا اقامت دائم گرجستان را دریافت کنید.

5آیا برای اتباع خارجی محدودیتی برای سرمایه گذاری وجود دارد؟

خیر ، هیچ گونه محدودیتی برای سرمایه گذاری در گرجستان برای اتباع خارجی وجود ندارد و آن ها در راه اندازی کسب و کار با شهروندان گرجستان هیچ تفاوتی ندارند.

6 آیا عدد حداقلی برای سرمایه گذاری در گرجستان برای اتباع خارجی وجود دارد؟

خیر ، اتباع خارجی می توانند با هر مبلغی در این کشور سرمایه گذاری کنند.

امیداریم از مطالعه مطلب فوق راضی بوده باشید ، چنانچه در رابطه با سرمایه گذاری در گرجستان نیاز به مشاوره داشتید ، کارشناسان مجموعه سیسنو گروپ با افتخار آماده ارائه مشاوره رایگان به .شما عزیزان در زمینه راه اندازی کسب و کار و دریافت اقامت گرجستان به شما عزیزان هستند

فیلترها
Sort
display