49 Zurab Kvlividze St, Tbilisi, Georgia
[00995] 557000256 شماره تماس
جستجو

سرمایه گذاری در گرجستان

اخذ اقامت

سرمایه گذاری در گرجستان

در طی چند سال اخیر موضوع سرمایه گذاری در گرجستان به عنوان یک کشور با پتانسیل بالا مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران در سراسر جهان قرار گرفته است.در این مطلب سعی داریم تا اطلاعاتی را درباره تاریخچه ، روند رشد اقتصادی در گرجستان و فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان ، آمارهای اقتصادی در گرجستان ، جایگاه های بین المللی گرجستان و همچنین توضیحاتی درباره دلایل سرمایه گذاری در گرجستان را اختیار شما قرار دهیم. به یاد داشته باشید که کارشناسان مجموعه SisnoGroup در تمامی مراحل سرمایه گذاری در گرجستان در کنار شما هستند.

مختصری از تاریخچه اقتصادی گرجستان و سرمایه گذاری خارجی :

پس از جدا شدن گرجستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ، این کشور به دلیل فراز و نشیب های فراوان اقتصادی و سیاسی و عدم وجود امنیت اجتماعی از شرایط مناسب اقتصادی بهره مند نبود اما پس از انقلاب سال 2003 به تدریج کشور گرجستان شروع به فراهم کردن زیرساخت های پیشرفت اقتصادی کرد به گونه ای که در طی سالهای 2006 تا 2008 به شکوفایی بسیار خوبی دست یافت و میزان سرمایه گذاری خارجی در گرجستان در این مدت به میانگین سالیانه 1/5 میلیارد دلار رسید. بحران اقتصادی جهان در سال 2008 و همچنین جنگ با کشور روسیه در همین سال باعث شد که مجدداً اقتصاد این کشور تضعیف شود تا حدی که میزان سرمایه گذاری خارجی در گرجستان به 600 میلیون دلار در سال 2009 کاهش یافت. ولی با توجه به اینکه همت این کشور برای پیشرفت اقتصادی و جذب هر چه بیشتر سرمایه گذار خارجی در گرجستان ادامه داشت این آمار مجدداً شروع به رشد کرد ، به ویژه از سال 2012 روند صعودی خوبی را به خود گرفته است و این کشور توانسته در سال 2019 مبلغی حدود 1/3 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را در زمینه های مختلف جذب کند.

سرمایه گذاری در گرجستان
سرمایه گذاری در گرجستان
معرفی برخی از دلایل مهم برای سرمایه گذاری در گرجستان

- موقعیت جغرافیایی مناسب : کشور گرجستان با قرار گرفتن بین اروپای شرقی و آسیای میانه و همچنین دسترسی به آب های آزاد جهانی یک منطقه استراتژیک برای حمل و نقل به شمار می رود . گرجستان با دریای سیاه ، آذربایجان ، ارمنستان ، ترکیه و روسیه هم مرز است. لازم است بدانید این کشور در مسیر جاده باستانی ابریشم قرار دارد که این موضوع را تأیید می کند.

- نظام اداری سالم و بدون فساد گرجستان : طبق آمار جهانی شاخص فساد اداری در سال 2019 ، گرجستان سالم ترین نظام اداری را در بین کشورهای اروپایی شرقی و آسیای میانه داراست که این امر باعث ایجاد امنیت برای سرمایه گذاران و وجود فرصت سرمایه گذاری در گرجستان می شود

- مالیات های بسیار کم در گرجستان : کشور گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپا و آسیای میانه مالیات به مراتب کمتری دارد . در این کشور مالیات واردات کالا در گمرک بین 0 تا 12 درصد ، مالیات بر سود شرکت ها و اشخاص حقیقی 20 درصد ، مالیات بر ارزش افزوده 18 درصد می باشد. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد ، گرجستان در شاخص دریافت مالیات در جایگاه نهم جهان قرار دارد و به نوعی می توان گفت که کشور گرجستان برای کسانی که به دنبال پرداخت مالیات های کم هستند نوعی بهشت است.

- نیروی کار متخصص و ارزان در گرجستان : کشور گرجستان دارای تعداد زیادی نیروی کار جوان ، با استعداد و متخصص است که غالباً توانایی صحبت به سه زبان گرجی ، روسی و انگلیسی را دارند و نکته جذاب برای سرمایه گذاران اینجاست که میانگین حقوق در گرجستان و مالیات در گرجستان و مزایای پرداختی در این کشور به طور میانگین بین یک پنجم تا یک هشتم کشورهای اروپایی و سایر کشورهای بزرگ جهان است.

- دسترسی آسان و هزینه پایین انرژی در گرجستان : دسترسی فراوان به منابع آب و برق و همچنین دسترسی آسان به گاز از مزایای این کشور محسوب می شود ، از جهت دیگر هزینه این انرژی ها در گرجستان به طور میانگین یک چهارم کشورهای اروپایی و کشورهای بزرگ جهان می باشد که این امر در سود صنایع بسیار تأثیرگذار است.

اصلی ترین سرمایه گذاران در گرجستان در سال 2019 از کدام کشورها بودند؟

دانستن این موضوع مهم است که رتبه های اول سرمایه گذاری در گرجستان متعلق به مردم کدام کشورهاست چرا که با توجه به رفتارشناختی ملل می توان شناخت خوبی از رفتار ، روابط و مواضع بین المللی و سیاسی گرجستان بدست آورد.در سال 2019 ، ده کشوری که سرمایه گذاران آنها بیشترین سرمایه گذاری در گرجستان را انجام دادند به ترتیب انگلستان ، ترکیه ، ایرلند ، ایالات متحده آمریکا ، پاناما ، هلند ، روسیه ، چین و ژاپن هستند. لازم به ذکر است مجموع سرمایه گذاری خارجی در گرجستان در سال 2019 مبلغی معادل 1/3 میلیارد دلار بوده است

سرمایه گذاری در گرجستان
سرمایه گذاران خارجی در سال 2019 در چه بخش هایی سرمایه گذاری کردند؟

یکی از مسائل مهم که به سرمایه گذار کمک می کند کسب اطلاعات درباره آمار بخش هایی است که در آن سرمایه گذارای خارجی انجام شده است ، چرا که با مطالعه این آمار به راحتی می توان بخش های مورد استقبال قرار گرفته و همچنین بکر و دست نخورده را شناسایی و درباره امکان گسترش آن تحقیق کرد. همانطور که در نمودار زیر مشخص است در سال 2019 ، این سرمایه گذاری ها به ترتیب در زمینه های مالی ، انرژی ، توریست ( هتل ، رستوران و ... ) ، ساخت و ساز ، تولید ، حمل و نقل ، معدن ، ارتباطات و ... صورت گرفته است

جایگاه اقتصادی گرجستان بر پایه آمارهای منتشر شده از سوی سازمان های معتبر جهانی :

- طبق اعلام بانک جهانی در سال 2019 ، کشور گرجستان در رتبه دوم جهان در شاخص حمایت از سرمایه گذار خارجی قرار دارد..

- طبق اعلام سازمان جهانی نوآوری در سال 2018 ، کشور گرجستان در شاخص سهولت راه انداری کار در رتبه دوم جهان قرار دارد.

-طبق اعلام موسسه Fraser که شاخص تجارت آزاد جهانی را منتشر می کند ، در سال 2019 گرجستان در جایگاه هفتم جهان قرار دارد.

-بر اساس آخرین اعلام سازمان پروژه عدالت جهانی در سال 2019 در زمینه نقش قانون ، گرجستان در رتبه اول در کشورهای شرق اروپا و آسیای میانه قراردارد.

-طبق اعلام بانک جهانی در سال 2018 در شاخص الزامات اداری ، کشور گرجستان در جایگاه نهم جهان قرار دارد.

سرمایه گذاران خارجی گرجستان

-امیداریم از مطالعه مطلب فوق راضی بوده باشید ، چنانچه در رابطه با سرمایه گذاری در گرجستان و فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان نیاز به مشاوره رایگان داشتید ، کارشناسان SisnoGroup با افتخار در کنار شما هستند.

فیلترها
Sort
display