11 Merab Aleksidze St, T'bilisi
[00995] 557000256 شماره تماس
جستجو

زبان گرجستان

زبان گرجستان

زبان گرجستان

زبان گرجستان:

زبان رسمی گرجستان، زبان گرجی است . به این زبان گرجستان کارتولی نیز می گویند که از زبان های باستانی و کهن می باشد و دارای گویش های فراوانی است و سیستم نوشتاری مختص خود را دارد. زبان گرجی به دو گروه گرجی شرقی و گرجی غربی تقسیم می شود . جدا از گرجستان ، زبان گرجی در بخش هایی از آذربایجان و شمال شرق ترکیه نیز استفاده می شود. با وجود اینکه گرجستان جزو منطقه ی قفقاز است اما زبان گرجی با دیگر زبان های رایج در منطقه بسیار متفاوت است. زبان گرجی فاقد گزاره است و در گفتار و نوشتار تفاوتی بین جنسیت ها قائل نیست. ایمرتی ، کارتلی، آدجاری و تاش چند نمونه از گویش های رایج در زبان گرجستان می باشد.

زبان گرجستان

درصورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مدارس گرجستان مطلب مربوطه را مطالعه کنید .

سایر زبان ها در گرجستان

زبان گرجستان

زبان روسی در گرجستان :

روس ها بزرگترین گروه مهاجرین درکشور گرجستان هستند و با وجود تعداد زیاد افراد روس زبان در جامعه ، زبان روسی استفاده ی زیادی در مکالمات روزمره ی این مردم در کشور گرجستان داشته است. زبان روسی بیشتر توسط مهاجرین روس و گرجی های نسل قدیم استفاده می شود. در زمان شوروی سابق ، کمونیست ها بیشتر از زبان روسی استفاده می کردند، مخصوصاً در نقاط دور افتاده ی گرجستان در آن زمان زبان روسی به عنوان زبان دوم کشور و در برخی مناطق به عنوان زبان اول استفاده می شده است. به هر حال بعد از سقوط و فروپاشی شوروی ، زبان روسی در گرجستان به حاشیه رفته است اما همچنان اکثریت مردم گرجستان به این زبان تسلط دارند و به راحتی می توان گفت در حال حاضر دومین زبان گرجستان می باشد.

زبان در گرجستان

زبان آذری در گرجستان:

این زبان در اصل همان زبان اولیه و رسمی مردم و کشور آذربایجان است . این یک زبان ترکی است که توسط جامعه ی آذربایجانی های گرجستان استفاده می گردد. پس از فروپاشی شوروی ، اشتیاق افراد به یادگیری زبان آذری نسبت به زبان روسی بیشتر شده است. این رشد و اشتیاق از یک طرف مربوط به افزایش مهاجرت آذری زبان ها به گرجستان و از طرف دیگر دیدگاه منفی سیاسی به روسیه بوده است. به طور کلی می توان زبان گرجستان با زبان آذری رابطه خوبی دارد.

زبان در گرجستان

زبان انگلیسی در گرجستان :

تعداد انگلیسی زبان ها در گرجستان به طور محسوسی طی دو دهه ی اخیر به دلیل اشتیاق مردم و دولت افزایش پیدا کرده است که دلایل بسیاری از جمله رشد توریست و تعاملات بین المللی با کشورهای انگلیسی زبان داشته است . سیاست و هدف دولت گرجستان در رابطه با زبان گرجستان بر این است که مطمئن شود تمامی کودکان زبان انگلیسی را به خوبی بیاموزند. به همین دلیل ، زبان انگلیسی جزو دروس اصلی و اجباری در مدارس شده است. همچنین دولت به منظور بالا بردن سطح آموزش زبان انگلیسی از کشورهای انگلیسی زبان مثل آمریکا ، کانادا معلمانی برای تربیت معلمان بومی به خدمت گرفته است. هدف دولت این است که طی چند سال زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم گرجستان به تثبیت برساند و زبان انگلیسی بتواند جایگاه زبان روسی را در جامعه تصاحب کند که باید گفت که در این امر تا به اینجا موفق بوده اند چرا که نسل جوان تسلط بسیار مناسبی به زبان انگلیسی دارند و این زبان در گرجستان جایگاه خود را پیدا کرده است و باید بدانید که اگر قصد دریافت اقامت گرجستان را دارید با دانستن زبان انگلیسی می توانید کارهای خود را تا حدودی سر و سامان دهید و یا اگر به دنبال سرمایه گذاری در گرجستان هستید به راحتی می توانید با استخدام دستیار و پرسنل مسلط به زبان انگلیسی می توانید بدون هیچ مشکلی کار خود را پیش ببرید.

زبان گرجستان

پادکست صوتی زبان گرجستان

 

سوالات متداول درباره زبان گرجستان

1زبان رسمی گرجستان چه زبانی است؟

زبان رسمی گرجستان زبان گرجی می باشد.

2به طور میانگین چند درصد مردم در گرجستان به زبان روسی تسلط دارند؟

می توان گفت که بیش از 80 درصد مردم در گرجستان به زبان روسی تسلط دارند.

3 به طور میانگین چند درصد از مردم در گرجستان به زبان انگلیسی تسلط دارند؟

می توان گفت بیش از 25 درصد مردم در گرجستان به زبان انگلیسی تسلط دارند و بیشتر در سنین جوان می باشند.

4 به طور میانگین چند درصد از مردم در گرجستان به زبان آذری تسلط دارند؟

می توان گفت که در کشور گرجستان تعداد زیادی گرجی آذری وجود دارد که به زبان آذری صحبت می کنند.

فیلترها
Sort
display