رئیس‌جمهوری گرجستان در مصاحبه‌ای در مورد تنش با روسیه که عامل اعتراضات خیابانی در تفلیس شد و تمایل دولتش برای پشت سر گذاشتن گذشته‌اش با شوروی و پیوستن به اتحادیه اروپا صحبت کرد .

پس از اعتراضات خشونت‌ بار در تفلیس که مسکو عامل آن را “هیستری روس‌هراسی” دانست ، روسیه پروازها به گرجستان را متوقف کرد و رسانه تحت کنترل دولت روسیه از گردشگران خواست سفر به این کشور را لغو کنند. اعتراضات در پایتخت گرجستان در اواخر ژوئن با سفر قانونگذاران روسیه آغاز شد و حدوداً برای سه هفته ادامه داشت. دست‌کم ۲۴۰ تن مجروح شدند . سالومه زورابیشویلی ، رئیس‌جمهوری گرجستان مجبور شد سفرش را نیمه کاره رها کرده و به کشورش بازگردد .

خانم زورابیشویلی که اولین رهبر زن در گرجستان است، اخیراً در حاشیه دهمین سالروز “شراکت شرقی” با دویچه وله مصاحبه کرد. شراکت شرقی با مشارکت اتحادیه اروپا و شش کشور شرق اروپاست. این برنامه مهمی برای گرجستان است. همزمان گرجستان تاریخ دیرینه‌ای از روابط و ارتباطات اقتصادی قوی با روسیه دارد.

زورابیشویلی در پاسخ به اینکه چگونه میان تمایل به عضویت در اتحادیه اروپا و شاید ناتو و گذشته گرجستان با شوروی و مناسبات با روسیه تعادل برقرار می‌کند، گفت: به سادگی چون تنه یک چشم‌انداز وجود دارد. از زمان استقلال از شوروی در ۱۹۹۱ حرکت قاطع به سمت عضویت در اتحادیه اروپا در دستورکار بوده است. این بدین معنا نیست که ما چالش نداریم. ما درگیری‌های مسکوت مانده‌ای داریم و جنگی در سال ۲۰۰۸ داشتیم. ۲۰ درصد از کشورمان در اشغال است و این همچنان مساله است و الان هم تنش‌هایی با روسیه داریم. ما به اینها عادت داریم. تمامی اینها اما گرجستان را از ادامه حرکت به سوی اتحادیه اروپا باز نمی‌دارد. این ذات جوهره، فرهنگ و تاریخ گرجستان است. گرجستان خود را اروپایی می‌داند.

رئیس‌جمهوری گرجستان در پاسخ به اینکه روابط با روسیه پس از اعتراضات خیابانی به چه شکل است، تاکید کرد: این اعتراضات طبیعی و خودانگیزشی نشان می‌دهد که چرا ما باید با شرکای اروپایی خودمان باشیم، خصوصاً با توجه به نگرانی‌ها درباره زخم باز این درگیری‌ها و اراضی اشغالی. هر آنچه حل نشده باقی بماند چیزی نیست که مردم بتوانند برای طولانی مدت بپذیرند. گرجستان قویاً توسل به زور را رد می‌کند. گرچستان در این مرحله هیچگونه ابزار دیپلماتیکی برای حل این مساله ندارد چون ما روابط دیپلماتیک با روسیه نداریم. فکر می‌کنم این اصلی‌ترین پیام اعتراضات است که ما باید کاری برای آن انجام دهیم.

زورابیشویلی در پاسخ به اینکه آیا با کرملین ارتباط دارد یا با ولادیمیر پوتین صحبت می‌کند، گفت: اینطور نیست. از زمانی که روسیه در جنگ ۲۰۰۸ اراضی ما را اشغال کرده است، ما روابط دیپلماتیک نداریم. برای همین است که ما روی شرکایمان حساب می‌کنیم تا دست‌کم از گرجستان حمایت کنند و روسیه متوجه شود که باید با همسایه‌اش بر پایه احترام و رعایت قوانین بین‌المللی رابطه داشته باشد. این راهی برای ایجاد ثبات بیشتر در این منطقه است .

منبع : ایسنا