11 Merab Aleksidze St, T'bilisi
[00995] 557000256 شماره تماس
جستجو

دین گرجستان

دین گرجستان

دین گرجستان

پراکندگی دین گرجستان به این شکل است که حدود 82 درصد مردم این کشور مسیحی ارتدوکس گرجی ، حدود 4 درصد مسیحی ارتدوکس روسی ، حدود 1 درصد مسیحی ارامنه ، حدود 11 درصد مسلمان و حدود 3 درصد نیز پیرو سایر ادیان می باشند ، با توجه به آمار فوق درباره دین گرجستان می توان دریافت که دین مردم گرجستان به طور رسمی مسیحیت می باشد. گرجستان دومین کشور جهان (پس از ارمنستان) بود که مسیحیت را به عنوان دین مردم گرجستان به طور رسمی در سال ۳۲۶ بعد از میلاد مسیح انتخاب کرد.

دین گرجستان

پادکست صوتی دین گرجستان

آزادی و احترام به دین گرجستان:

در این کشور آزادی ادیان وجود دارد و هر کس می تواند آزادانه دین خود را داشته باشد . با اینکه بطور رسمی دین گرجستان مسیحیت می باشد ولی به راحتی می توان دید که دولت و مردم احترام بسیار زیادی برای سایر ادیان قائل هستند و مردم با ادیان مختلف در این کشور با آرامش در کنار یکدیگر به زندگی خود می پردازند.

تاریخچه دین گرجستان:

در افسانه های گرجی آمده است که خداوند سرزمین گرجستان را برای اشاعه ی مسیحیت برگزیده کرده است. گرجیان معتقدند مادر خدا در اورشلیم مانده است و فرستاده ای به نام آندره مقدس برای اشاعه ی مسیحیت به سرزمین گرجستان فرستاده است تا شهر به شهر و روستا به روستا سفر کند و تصویری از خداوند را برای مردم به نمایش بگذارد. در شهر Atskuri (نزدیک شهر جدید آخالتسیخه) ،آندره مقدس توانسته است یک شخص مرده را به زندگی برگرداند و با این کار توانست مردم شهر را به مسیحیت ترغیب کند و در آن شهر نمادی از مادر خدا را برجای گذاشت که هر ساله در 15 و 28 ماه آگوست به افتخار این نماد جشن هایی برگزار می گردد. در قرون اول پس از میلاد مسیح،در گرجستان مسیحیان بسیار مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند. تا زمانی که در قرن سوم به لطف فردی به نام نینوی مقدس دین مسیحیت به عنوان دین مردم گرجستان به طور رسمی پذیرفته شد. نینوی مقدس در بخش رومی کاپادوکیا (ترکیه) به دنیا آمد و در سنین جوانی از سوی خداوند برای هدایت مردم سرزمین ایبریا ( گرجستان ) و اشاعه ی مسیحیت ، به این منطقه فرستاده شد. نینوی مقدس توانست با متقاعد کردن شاه میریام و همسرش ملکه نانا ، پایگاه مسیحیت ارتدوکس را در پایتخت آن زمان گرجستان بنا کند.

دانشگاه های گرجستان

چناچه میخواهید اطلاعات لازم درباره زبان گرجستان بدست آورید مطلب مربوطه را مطالعه کنید.

دین مردم گرجستان

در قرن چهارم مسیحیت به صورتی پایدار و گسترده در گرجستان تثبیت شد ، با این حال با تهدیدهای بزرگی از جانب دشمنان خارجی از جمله ایرانیان ، اعراب ، ترکها و مغولها روبرو بودند. این دشمنان می خواستند اعتقادات مذهبی مسیحیان گرجستان را از بین ببرند و دین گرجستان را تغییر دهند و انسانهای بسیاری در این راه کشته شدند. در سال 1226 میلادی ، شهروندان تفلیس از اطاعت سلطان جلال الدین خوارزمشاه سر باز زدند و 100 هزار نفر از جمله کودکان قتل عام شدند و هر ساله در 31 اکتبر و 13 نوامبر یاد و خاطره ی آنها گرامی داشته می شود. در قرن 13 مغول ها هزاران نفر و در قرن 16 شاه عباس صفوی نیز هزاران نفر را در همین راستا به قتل رساند.

دین در گرجستان

با شروع قرن 19 و به سلطه درآمدن گرجستان توسط امپراطوری روسیه ، کلیسای ارتدوکس گرجی به ناچار با کلیسای ارتدکس روسی ادغام شد و پس از استقلال گرجستان در سال 1917 ، کلیسای مستقل ارتدوکس گرجی نیز مجددا راه اندازی شد. سیریون دوم تا سال 1977 به عنوان اولین اسقف اعظم پس از استقلال مجدد کلیسای ارتدوکس گرجستان و رهبر دین رسمی گرجستان انتخاب گردید و از سال 1977 تا کنون ایلیای دوم عهده دار این مسئولیت می باشد.

علی رغم گذشته ی دردناک و دست درازی های متعدد بیگانگان ، اعتقادات مسیحیان ارتدوکس گرجی قوی تر شده است. گرجستان دارای کلیساها و عبادتگاه های بسیار زیادی است که بسیاری از آنها مراکز آموزش علوم دینی هستند. تمامی این کلیساها و مراکز علوم دینی از جاذبه های دیدنی گرجستان می باشد و دین گرجستان موجب جذب گردشگران زیادی از سراسر دنیا می باشد.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد و در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان در زمینه اخذ اقامت گرجستان دارید می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول دین گرجستان

1آیا در کشور گرجستان آزادی ادیان وجود دارد؟

بله ، در این کشور هر کسی می تواند دین مورد نظر خود را داشته باشد و همه مردم با احترام در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

2آیا ازدواج دختر و پسر از ادیان مختلف طبق قانون گرجستان مشکلی دارد؟

خیر ، به هیچ وجه اینطور نیست و زن و مرد از هر دینی می توانند با هم زندگی کنند.

3 بعد از مسیحیت کدام دین در گرجستان بیشترین جمعیت را دارد؟

دین اسلام پس از مسیحیت بیشترین جمعیت را در کشور گرجستان دارد.

فیلترها
Sort
display