11 Merab Aleksidze St, T'bilisi
[00995] 557000256 شماره تماس
جستجو

دامپروری در گرجستان

دامپروری در گرجستان

دامپروری در گرجستان

یکی از پرسودترین و زودبازده ترین نوع سرمایه گذاری در این کشور، دامپروری در گرجستان می باشد . دامداری در گرجستان به دلیل آب و هوای مناسب و معتدل ، دسترسی آسان و فراوانی به منابع آبی ، گستردگی مراتع طبیعی و علوفه ی فراوان با قیمت مناسب در کنار حمایت های دولتی در واگذاری زمین های رایگان یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری می باشد. همچنین دسترسی آسان و ارزان به ماشین آلات پیشرفته و ادوات لازم ، نیروی کار ارزان به نسبت کشورهای اروپایی و همسایه ، تنوع و نیاز روزافزون بازارهای هدف داخلی و خارجی ، صنعت دامپروری در گرجستان را پر سود و زودبازده کرده است.

• گرجستان با وجود 22 منطقه ی آب و هوایی مختلف و چهار فصل و همچنین بارندگی یکنواخت و گسترده تبدیل به کشوری شده است که بیش از 40 درصد از وسعت آن قابلیت کشت محصولات کشاورزی و پرورش دام و آبزیان را دارد. همچنین وجود دشت های وسیع و سرسبز، چشمه ها و رودخانه های فراوان و کوهستانهای مرتفع ، شرایط ویژه ای برای دامپروری در گرجستان را فراهم میکند. در اکثر مناطق این کشور به دلیل پوشش گیاهی مناسب و قابل قبولی که دارد برای تغذیه ی دام و دامداری در گرجستان نیاز به خرید علوفه نمی باشد. اما باید در نظر داشت مکانهایی را برای تولید و پرورش انتخاب کرد که پوشش مناسبتری نسبت به دیگر مناطق داشته باشد.

• دولت از سرمایه گذاری در بخش دامپروری در گرجستان نیز حمایت بسیاری می کند . از سال 2019 دولت گرجستان در قالب طرحی به نام Made in Georgia از تولید داخلی حمایت مستقیم از دامپروری در گرجستان را انجام می دهد. از جمله این حمایت ها می توان به ارایه ی تسهیلات کم بهره ، واگذاری زمین های رایگان ، معاف کردن طرح های دامپروری از مالیات و همچنین ارایه ی بسته های حمایتی مقطعی را نام برد که این مهم دغدغه ی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در صنعت دامپروری را تا حد زیادی مرتفع می سازد. از طرف دیگر واردات ماشین آلات و ابزار و ادوات کشاورزی و دامپروری از اروپا و آمریکا بدون تعرفه ی گمرکی امکان پذیر می باشد که این امر تأثیر بسزایی در کاهش هزینه ها سرمایه گذاری دامداری در گرجستان دارد.

• یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار در اقتصادی کردن پروژه های صنعت دامپروی در گرجستان هزینه های انرژی می باشد. هزینه حامل های انرژی (آب ، برق و گاز ) در گرجستان به نسبت کشورهای اروپایی بسیار پایین می باشد و همین امر سبب کاهش هزینه های تولید محصولات دامی و دامداری در گرجستان و توجیه اقتصادی صادرات این محصولات به اتحادیه ی اروپاست.

دامپروری در گرجستان

پادکست صوتی دامپروری در گرجستان

قیمت برق صنعتی در مناطق مختلف گرجستان

دلار در هر کیلو وات ساعت با احتساب 18 درصد مالیات ارزش افزودهلاری در هر کیلو وات ساعت با احتساب 18 درصد مالیات ارزش افزودهدسته بندیمنطقه
0.087 0.198 220/380 Volt تفلیس
0.067 0.153 6 – 10 Kv تفلیس
0.062 0.140 35 – 110 Kv تفلیس
0.077 0.175 220/380 Volt کاختی
0.073 0.165 6 – 10 Kv کاختی
0.057 0.130 35 – 110 Kv کاختی
0.088 0.199 220/380 Volt دیگر مناطق
0.063 0.142 6 – 10 Kv دیگر مناطق
0.060 0.136 35 – 110 Kv دیگر مناطق
دامپروری در گرجستان

جهت کسب اطلاعات برای اجاره زمین کشاورزی می توانید به بخش سایت املاک گرجستان مراجعه فرمایید.

مصرف کنندگانی که بیش از یک میلیون کیلو وات ساعت در سال مصرف برق دارند می توانند با معرفی خود به دولت برق را مستقیما از توزیع کنندگان برق تجاری (ESCO) و یا از نیروگاه های تولید کننده ی برق که به صورت گسترده در سراسر کشور وجود دارند به قیمت توافقی خریداری نمایند.

قیمت آب در مناطق مختلف گرجستان

دلار در هر کیلومتر مکعب با احتساب 18 درصد مالیات ارزش افزودهلاری در هر کیلومتر مکعب با احتساب 18 درصد مالیات ارزش افزودهدسته بندیمنطقه
1.566 3.555 آب آشامیدنی تفلیس
0.372 0.845 سیستم فاضلاب تفلیس
1.487 3.375 آب آشامیدنی دیگر مناطق
0.411 0.175 سیستم فاضلاب دیگر مناطق

قیمت گاز مصارف صنعتی

دلار در هر کیلومتر مکعب با احتساب 18 درصد مالیات ارزش افزودهلاری در هر کیلومتر مکعب با احتساب 18 درصد مالیات ارزش افزودهقیمت گاز عرضه شده
0.282 3.555 آب آشامیدنی
0.355 0.845 سیستم فاضلاب
0.469 3.375 آب آشامیدنی
دلار در هر کیلومتر مکعب با احتساب 18 درصد مالیات ارزش افزودهلاری در هر کیلومتر مکعب با احتساب 18 درصد مالیات ارزش افزودهتعرفه ی توزیع
 0.008 0.018 پر فشار
0.027  0.062 فشار متوسط
0.062  0.141 کم فشار

واحدهای صنعتی مصرف کننده ی گاز می توانند با هر یک از 37 شرکت توزیع کننده ی گاز در گرجستان مذاکره کرده و بهترین قیمت را بدست آورند.

• در سالهای اخیر صنعت دامپروری در گرجستان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. که شامل تولید و پرورش انواع دام های گوشتی و شیری (گاو و گوساله ، خوک ،گوسفند و بز) و طیور(مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون و شتر مرغ ) می باشد. طرفداران گوشت مرغ در گرجستان از سایر طیور بیشتر هستند و پرورش بوقلمون ، بلدرچین و شتر مرغ با هدف صادرات به بازارهای اروپایی صورت می گیرد ( با توجه به توافق صادرات و واردات با تعرفه ی صفر درصد میان گرجستان و اتحادیه ی اروپا شرایط بسیار عالی برای صادرات و ورود به بازارهای اروپا مهیا می باشد).در گرجستان به دلیل اعتقادات مذهبی مسیحیان مصرف گوشت گوسفند بسیار پایین است اما به دلیل بازار مناسب کشورهای مسلمان همسایه و همچنین کشورهای حوزه ی خلیج فارس ، پرورش و صادرات گوشت گوسفند نیز بسیار رواج دارد.

فرصت‌های سرمایه گذاری دامپروری در گرجستان طبق آمار :

با وجود پتانسیل های فرا‌وان برای دامداری در گرجستان ، بیشتر گوشت سفید و قرمز گرجستان وارداتی است.80 درصد مصرف گوشت مرغ ، ۵۰ درصد از مصرف گوشت خوک و ۲۵ درصد مصرف گوشت گوساله در چند سال گذشته از طریق واردات تامین شده است. بررسی آمار واردات نشان می دهد در سال 2019 مجموعاً 64 میلیون دلار مرغ ، 30 میلیون دلار گوشت خوک ، 14 میلیون دلار گوساله ، 33 میلیون دلار ماهی از کشورهای مختلف وارد شده است.

دامپروری در گرجستان

سرانه مصرف گوشت خوک در گرجستان 7 کیلوگرم در سال است و همانطور که در بالا اشاره شد بیش از 50 درصد از این مقدار از راه واردات تأمین می گردد. آمارها نشان می دهند که در صورت سرمایه گذاری در بخش دامپروری در گرجستان بازار فروش محصولات تضمین شده می باشد. از طرف دیگر کمبود وجود گاو شیرده و کمبود تولید شیر در گرجستان باعث بالاتر بودن قیمت شیر خام نسبت به اروپا گردیده است که این خود نشان دهنده ی پتانسیل سرمایه گذاری در زمینه ی پرورش گاو شیری در گرجستان می باشد.

حدود 12 درصد از میزان گوشت مصرفی مردم در گرجستان مربوط به ماهی می باشد. و از این رو پرورش ماهیان آب شیرین (قزل آلا و سالمون) با توجه به وجود منابع آبی غنی گرجستان بسیار پر بازده و سودآور می باشد.

هدف ما از ارائه این مطلب کمک به شما برای کسب اطلاعات در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت دامپروری در گرجستان بوده و امیدواریم که به این مهم دست یافته باشیم . چنانچه قصد سرمایه گذاری در بخش دامپروری در کشور گرجستان را دارید مشاوران و کارشناسان SisnoGroup آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان هستند.

 

سوالات متداول درباره دامپروری در گرجستان

1آیا صنعت دامپروری در گرجستان بازار هدف دارد؟

بله ، افزایش تنوع و نیاز بازارهای هدف داخلی و خارجی و واردات زیاد گوشت سفید و قرمز در گرجستان ، بازار محصولات دامی را تضمین می کند.

2دولت گرجستان چگونه از صنعت دام پشتیبانی می کند؟

دولت با ارائه تسهیلات کم بهره ، انتقال زمین های رایگان و پروژه های دام بدون مالیات ، از سرمایه گذاری در صنعت دام پشتیبانی می کند.

3 آیا صنعت دام از نظر هزینه های انرژی توجیه اقتصادی دارد؟

هزینه های انرژی در گرجستان در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار کم است و این امر منجر به کاهش هزینه تولید محصولات دامی و منطق اقتصادی صادرات این محصولات به اروپا می شود.

فیلترها
Sort
display