واحد پول
00995557900030
تفلیس ، میدان ساب چو ، خیابان زوراب کولیویدزه ، شماره 49
info@sisnogroup.com

اقامت تحصیلی گرجستان

شرایط اقامت تحصیلی در گرجستان

از ۶ سالگی شروع و دانش آموز باید یک دوره شش ساله ابتدایی را تا سن ۱۲ سالگی بگذراند ، بعد از گذراندن دوره شش ساله ابتدایی دانش آموز وارد دوره سه ساله که از ۱۳ سالگی آغاز و در ۱۵ سالگی به پایان میرسد . هر فردی در گرجستان حتماً باید این دوره ۹ ساله را پشت سر بگذراند . دانش آموران این امکان را دارند تا سال نهم تحصیلی از آموزش و پرورش رایگان استفاده کنند . اگر کسی بخواد مدرک دیپلم گرجستان اخذ کند باید دوره سه ساله دبیرستان را از سن ۱۵ سالگی تا ۱۸ سالگی در یکی از دبیرستان های گرجستان یا مدارس این کشور به پایان برساند . شخص پس از پشت سر گذاشتن امتحانات پایان دوره متوسطه موفق به اخذ مدرک دیپلم گرجستان میشود . سال تحصیلی در گرجستان از ۸ سپتامبر آغاز می‌شود و تا ماه جون ادامه پیدا میکند .

دانشگاه های گرجستان : دانشگاههای دولتی و دانشگاه های خصوصی

تنها شهروندان کشور گرجستان می توانند که در بسیاری از رشته های دانشگاه دولتی بدون پرداخت شهریه تحصیل نمایند و اما تحصیل دانشجویان کشورهای خارجی مشمول پرداخت شهریه می باشد و در دانشگاه های خصوصی فرد متقاضی در هر حال باید شهریه در نظر گرفته شده را پرداخت کند و در گرجستان تفاوتی میان شهروند گرجستان و مقیم ایرانی در دانشگاه خصوصی نیست.

البته لازم به ذکر است وزارت علوم ایران با توجه به بررسی‌های که سالانه از دانشگاه‌ها به عمل می‌آورد این لیست متغیر است برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت وزارت علوم ایران مراجغه نمایید : www.msrt.ir

5 دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران در کشور گرجستان
  • Apolon kutateladze state academy of arts
  • Ivan Javakhishvili Tbilisi state univercity

  • Sarajishvilitbilisi state conservatoire
  • Technical univercity Tbilisi
  • Tbilisi teavhing univercity

کشور گرجستان در زمینه دانشجویی شرایط مناسبی را برای تحصیل در این کشور فراهم آورده است ، گرجستان برای متقاضیان مستعد شرایطی را فراهم آورده است که تا با شهریه مناسب در این زمینه فعالیت کنند ، به طور کل در کشور گرجستان ۲ نوع دانشگاه ( همان طور که ذکر شد) دانشگاه دولتی و دانشگاه خصوصی وجود دارد ؛ دانشگاه دولتی این کشور برای شهروندان گرجی به زبان گرجی ، روسی و انگلیسی رشته های تحصیلی را فراهم می آورند ، بعضی از دانشگاه های دولتی این کشور برای شهروندان خارجی نیز رشته های نظیر آی تی ، عمران ، معماری ، مدیریت ، موسیقی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری و … را فراهم آورده است ولی باید توجه داشت با توجه به اینکه دانشگاه های دولتی هزینه های مناسبی را برای دانشجویان عرضه می کنند و بسیاری از آنها مسئولیت اقامت دانشجو را عهده دار نمی باشد نامه ای که اثبات میکند دانشجو در حال تدریس (TRC) بسیاری از دانشگاه های دولتی این کشور ارائه نمی دهد و کسانی که به این کشور جهت ادامه تحصیل مراجعه نمایند باید این نکته را توجه داشته باشند دارا بودن اقامت (تحصیلی، ثبت شرکت، سرمایه گذاری) که در این بخش بحث اقامت دانشجویی مد نظر می باشد و در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و … دانشگاههای دولتی می توانند داشنجو پذیرش کنند . برای مثال : دانشگاه پزشکی Medical State Univercity

به طور متوسط از سالاته هفت هزار تا ده هزار دلار را برای این دانشجویان در نظر گرفته است .

مدارک تحصیلی جهت ارائه به وزارت کشور در مقاطع مختلف متفاوت است به طور مثال دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی یا بطور کل کارشناسی : (اصل مدرک دیپلم، اصل مدرک پیش دانشگاهی، ریز نمرات دیپلم، ریز نمرات پیش دانشگاهی و مصاحبه برای بخش میزان زبان انگلیسی) برای کارشناسی ارشد : (اصل مدرک کارشناسی و ریز نمرات) مدارک برای تمامی مقاطع باید برای ترجمه به دارالترجمه رسمی مراجعه گردد( مهر دادگستری و وزارت امور خارجه) توجه فرمایید دارالترجمه رسمی ، مدارک جهت اخذ اقامت تحصیل: اشتغال به تحصیل ، تمکن مالی ، سوء پیشینه برای تحویل ساختمان قارچی جهت دریافت کارت اقامت الزامی است.

در بخش خصوصی دانشگاه های گرجستان چند دانشگاه مدنظر است ۱) دانشگاه گرجستان ۲) دانشگاه قفقاز ۳) دانشگاه اروپایی از نظر در دسترس بودن ، مکان دانشگاه و امکانات دانشگاه و … دانشگاه گرجستان از امکانات بهتری برخوردار است ، هزینه دانشگاه های خصوصی در رشته های مهندسی از ۳۰۰۰ دلار آغاز تا ۴۵۰۰ دلار به صورت سالانه و در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و پرستاری از ۳۵۰۰ دلار تا ۷۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده ، برای دانشجویان اشتغال به تحصیل یا دانشجویانی که مقصد ادامه تحصیل را دارند این موضوع قابل تأمل است ، با توجه به اینکه مدرک رشته های مهندسی برخی دانشگاه های خصوصی این کشور مورد تایید است ولی در زمینه های پزشکی ، دندان پزشکی ، دارو سازی و پرستاری این موضوع متفاوت است ، مورد تایید وزارت علوم و در گروه ضعیف و از نظر وزارت بهداشت هنوز بررسی نشده است .

دانشگاه Univercity of Georgia :

این دانشگاه از دانشگاه های خصوصی کشور محسوب شده و دارای دو دانشکده :

۱- Medical : که مخصوص رشته های پزشکی دندانپزشکی داروسازی و پرستاری

۲- Technical : مخصوص رشته های مهندسی می باشد

هزینه های این دانشگاهها سالانه متغیر می باشند برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی ، اما دانشجو با همان شهریه ای که ثبت نام میکند مابقی و طول تحصیل را ادامه می دهد ، در حال حاضر هزینه تحصیل در رشته های دندان پزشکی ۵۵۰۰ دلار ، پزشکی ۶۵۰۰ دلارر ، داروسازی از سال اول ۴۵۰۰ دلار از سال دوم ۴۰۰۰ دلار می باشد ، دانشگاه گرجستان با دانشگاه های آمریکا ، اسپانیا ، ایتالیا ، آلمان و … امکان جابه جایی دانشجو دارد و دانشجو برای ادامه تحصیل یا در حین تحصیل امکان انتقال به این کشور را دارا می باشد ، این دانشگاه در زمینه آی تی ، مدیریت و عمران برای مقاطع کارشناسی و ارشد و دکتری گزینه مناسبی می باشد از جهت دارا بودن امکانات مناسب برای دانشجویان دندان پزشکی سرآمد دانشگاه های خصوصی تفلیس می باشد .

به طور کل فاکتور های مختلفی را جهت بررسی و مدیریت این موضوع برای بحث اقامت تحصیلی باید در نظر گرفت و از این رو دانشگاه گرجستان همکاری لازم را جهت اخذ اقامت با دانشجو فراهم می کند.

دانشگاه قفقاز :

این دانشگاه دانشگاهی تازه تاسیس ، خصوصی و بعضی از رشته ها مانند دندان پزشکی را تنها یکی دو سال است که برای دانشجو فراهم آورده و از نظر موقعیت مکانی تقریبا در خارج از شهر واقع شده و در رشته پزشکی بیشتر مطرح است .

دانشگاه Ilia State Univercity :

این دانشگاه ، دانشگاهی دولتی محسوب می شود و باید درنظر گرفت این دانشگاه بیشتر شامل رشته های آی تی ، کسب و کار و … از لحاظ کیفیت آموزشی و در سطح جهانی در جایگاه خوبی قرار دارد ، اما سایر رشته ها برای دانشجو خارجی امکان پذیر نیست .

در آخر باید اشاره کنیم ما برای پیشرفت به دنبال کشوری هستیم که از نظر امنیت ، جایگاه اجتماعی که به انسان ها ( به خصوص مهاجران ) می دهد و هم چنین میزان اعتبار ، هزینه و … گرجستان را می توان به عنوان گزینه مناسبی برای تحصیل از نظر مقایسه با کشورهای همسایه و کشورهایی از قبیل روسیه و مجارستان و… که بعضاً مشخص نیست که از چه نظر مورد تأیید هستند و واقعاً معلوم نیست ، می توان با توجه به اینکه اگر مقصد ادامه تحصیل و اخذ اقامت تحصیلی را دارید به خصوص کشوری که واقعاً جایگاه مناسبی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی ، آمریکایی و حتی کانادا یا استرالیا را دارد ، گرجستان کشور مناسبی معرفی کرد . به عنوان دانشجوی دندان پزشکی اینجانب سعی داشته تمام اطلاعات را برای شما هموطنان عزیز فراهم آورم .

با آرزوی موفقیت ، مسئول بخش تحصیلی شرکت SisnoGroup

سوالات متداول

1) آیا این دانشگاه ها مورد تایید ایران هست ؟ خیر به طور کلی دانشگاه های کشور گرجستان مورد تایید نیست اما بستگی به رشته و دانشگاه مقصد نیز دارد ، رشته های مهندسی مورد تایید وزارت علوم هستند ، رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی این کشور در حال بررسی هستند اما مورد تایید و قطعاً راهی برای ادامه تحصیل برای کشورهای اروپایی از قبیل آلمان ، ایتالیا و … هستند. دانشگاه گرجستان در حال حاضر بهترین و حرفه ای ترین راه ممکن برای اپلای به کشور های دیگر می باشد.

۲) برای ادامه تحصیل چه کاری می توان انجام داد ؟ این پرسش جامع است و در تمامی رشته ها راه حل متفاوتی وجود دارد.

۳) هزینه های زندگی ؟ شامل اجاره خانه ، هزینه های خوراک و همچنین شهریه دانشگاه به طور متوسط بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار و بستگی به دانشجو دارد .

۴) آیا دانشگاه های گرجستان مورد تایید ایران هستند؟خیر،البته لازم به ذکر است کارشناسی برخی دانشگاه های گرجستان در رشته های مهندسی از قبیل IT و BBA مورد تایید در گروه (د) ضعیف قرار دارند.

۵) بعد از اتمام تحصیل در رشته های پر طرفدار از قبیل پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی چه می توان کرد؟دانشگاه های کشور گرجستان شامل پیمان نامه های Bolonia و aras mous است که برای دانشجویان فارق التحصیل امکان تحصیل یا کار در کشور های اروپایی و حتی امریکا را فراهم می کند البته با شرایط مشروط مثل آزمون بستگی به دانشگاه مقصد نیز دارد برخی از آنان GPA یا نمره و برخی واحد و همچنین آزمون را مد نظر دارند.

۶) هزینه های تحصیل در گرجستان چگونه است ؟ باید در نظر گرفت بستگی به شرایط دانشگاه و ranking  و حتی دولتی و خصوصی بودن متغیر است ولی رشته های پزشکی از۶۰۰۰$ تا ۱۶۰۰۰$ متغیر است و دندان پزشکی از ۵۵۰۰$ تا ۱۵۰۰۰$ و دارو سازی از ۴۵۰۰$ تا ۶۵۰۰$ متغیر است برای کارشناسی سالانه ۴۰۰۰$ تا ۶۰۰۰$ و همینطور برای ارشد.

۷) دانشگاه های گرجستان را معرفی کنید ؟ ۲ دسته دانشگاه های دولتی و خصوصی برای تمامی رشته ها وجود دارند. دانشگاه های دولتی برای خارجیان هزینه ی بالا تری دارد –دانشگاه های خصوصی (بین الملل)

۸) هزینه های زندگی در گرجستان نسبت به سایر کشورها ؟ این نکته حائز اهمیت است که هزینه های زندگی برای دوره دانشجویی اهمیت دارد گرجستان کشوری است که اجاره خانه از ۲۳۰$ تا … وجود دارد اما بستگی به نوع خانه و هر چقد امکانات خانه بالاتر باشد هزینه بیشتری را باید صرف کرد.از ۲۰۰$ تا ۵۰۰$ برای خانه و خوراک باید در نظر گرفت.

۹) رشته های پرطرفدار برای ایرانیان در اینجا ؟ باید در نظر گرفت هر کس با شرایط و علایقی که دارد تصمیم برای مهاجرت و تحصیل میگیرد اما برای رشته دندان پزشکی و MBA طرفداران بیشتری در بین ایرانیان دارد.


در انتها نیز پس از مطالعه متن بالا چنانچه هرگونه پرسشی در ارتباط با مسائل مربوط به اقامت تحصیلی در گرجستان برای شما وجود دارد می توانید از چند طریق با ما در ارتباط باشید :

در ساعات غیر کاری :

  • تکمیل فرم مشاوره زیر که کارشناسان ما در اسرع وقت با شما در تماس خواهند بود.

در ساعات کاری ( همه روزه بین ساعت ۹/۳۰ الی ۱۷/۳۰ به وقت تهران)

  • استفاده از پشتیبانی آنلاین سایت
  • تماس از طریق تلگرام یا واتس اپ با شماره های ما که در پایین صفحه آمده است.
  • مراجعه حضوری به دفتر ما در تفلیس که در پایین صفحه آمده است.

آدرس : گرجستان ، تفلیس ، سابورتالو ، کازبیگی ۱۲A ، طبقه ۳

فرم درخواست مشاوره برای اقامت تحصیلی